Dziecko z alergią w żłobku lub przedszkolu

Wychowywanie dziecka z poważną alergią stawia przed rodzicami wiele wyzwań. Częste wizyty u lekarza, trudna diagnostyka, stosowanie diet eliminacyjnych, wreszcie edukacja dziecka to zadania, które muszą wykonać rodzice dziecka alergika. Ciągły niepokój o zdrowie i życie dziecka powoli maleje, gdyż alergia dobrze kontrolowana pozwala na normalne radosne życie naszego maleństwa.
W końcu nadchodzi moment zapisania dziecka do żłobka lub przedszkola, a co z kontrolą alergii? I znowu lęk o dziecko narasta.

Rodzice przeżywają mnóstwo emocji związanych z posłaniem dziecka do przedszkola. Martwią się, czy ich dziecko szybko zaadoptuje się do nowego środowiska, czy znajdzie w żłobku lub przedszkolu przyjaciół, czy polubi swoją panią.
Jako rodzic dziecka z poważną alergią doświadczasz również wszystkich tych trosk, a dodatkowo niepokój twój wzmaga problem z uczuleniem u dziecka. Czy moje dziecko będzie w placówce bezpieczne? Czy dozna epizodu anafilaksji w wyniku przypadkowego kontaktu z alergenem? Czy osoby opiekujące się dzieckiem wiedzą, jak pomóc mu w stanie zagrażającym jego zdrowiu, a nawet życiu.

Przed rodzicami dziecka alergika stoi poważne zadanie wyboru właściwego żłobka lub przedszkola, które będzie w stanie chronić dziecko ze specjalnymi potrzebami.
Niniejszy artykuł powinien być wskazówką dla rodziców w tej trudnej drodze.

Budynek żłobka lub przedszkola

Ważne przy wyborze żłobka lub przedszkola jest zwrócenie uwagi, czy bydynek jest nowy i nowoczesny. Stare budynki, zaadaptowane na potrzeby żłobka/przedszkola nie spełniają norm prawidłowej wentylacji, odpowiedniego naturalnego oświetlenia, czy utrzymania prawidłowej temperatury w pomieszczeniach. To wszystko sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy kurzu domowego, które są bardzo częstą przyczyną alergii u dzieci.

Lokalizacja

Każdy z nas chce mieszkać i wypoczywać z dala od hałasu ulicznego i spalin. Żłobek/przedszkole dla dziecka powinno być miejscem zabawy, edukacji i również odpoczynku. Tylko jak wypoczywać, gdy za oknem nieustannie jeżdżą ciężarówki, autobusy, motocykle i samochody?

Budynek żłobkowy/przedszkolny zlokalizowany przy głównych, ruchliwych ulicach naraża dzieci nie tylko na nieustanny hałas, ale również na zanieczyszczenie spalinami powietrza, którym dziecko oddycha. Udowodniono zależność miedzy stopniem zanieczyszczenia powietrza a częstością występowania  infekcji dróg oddechowych i astmy oskrzelowej u dzieci. Zwłaszcza dzieci z alergią są w tej grupie ryzyka zachorowań, gdyż ich układ immunologiczny gorzej radzi sobie ze związkami chemicznymi zanieczyszczającymi powietrze. Dodatkowe zanieczyszczenie powietrza (smog) w okresie grzewczym nasila ten problem. Stosowanie oczyszczaczy powietrza ma sens przy zamkniętych oknach, a więc tylko w mroźne zimowe dni, a co w pozostałe dni.

Wyposażenie żłobka lub przedszkola

Należy zwrócić uwagę czym wyłożone są podłogi w pomieszczeniach żłobkowych/przedszkolnych. Niedopuszczalne są trudne w utrzymaniu czystości dywanowe wykładziny podłogowe, które są siedliskiem kurzu oraz roztoczy kurzu domowego i niejednokrotnie pleśni. Wiszące w oknach firanki i zasłony, kwiaty doniczkowe również nie sprzyjają w utrzymaniu zdrowego środowiska dla alergika.

Żywienie w żłobku lub przedszkolu a alergia pokarmowa

ŻPosiłki w żłobku.przedszkolu powinny być dla wszystkich dzieci zdrowe i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.  Zanim zapiszesz dziecko, dowiedz się czy możliwe jest przestrzeganie diety zalecanej przez lekarza. W jaki sposób pracownicy żłobka/przedszkola dbają o bezpieczeństwo dziecka z poważną alergią pokarmową, by przypadkowo nie spożyło “zakazanego” produktu. W jaki sposób urządza się poczęstunek dla dzieci w czasie imprez przedszkolnych i urodzin.

Współpraca z osobami opiekującymi się dzieckiem

Niezmiernie istotny jest dobry kontakt z opiekunami i pracownikami żłobka/przedszkola. Osoby te powinny tworzyć grupę “wsparcia” dla dziecka i jego rodziców. Idealnie byłoby gdyby na czele tej grupy był lekarz pediatra, znający problem dziecka i służący na co dzień radą, a w przypadku wystąpienia objawów alergii pomocą. Zapisując dziecko z poważną alergią do żłobka/przedszkola, ten aspekt trzeba szczególnie wziąć pod uwagę. W porę podane leki pozwolą uniknąć nasilania się objawów alergii, jak również wystąpienia najgroźniejszego powikłania – wstrząsu anafilaktycznego.

W Przedszkolu i Żłobku Domino, które prowadzę zostały wdrożone precyzyjne zasady, dzięki którym możliwa jest pełna kontrola i ochrona dzieci z alergiami oraz innymi problemami zdrowotnymi. Dzięki temu wszystkie dzieci mogą zdrowo i radośnie spędzać czas wśród rówieśników, a rodzice bez obaw zostawić je pod opieką wykwalifikowanej i przeszkolonej kadry.